Այսօր Օլիմպավանում լրագրողների հետ հանդիպեցին բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը, Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը եւ նախորդ հանդիպման լավագույն խաղացող Ալբերտ Թադեւոսյանը:
Արա Պողոսյանն ասաց, որ Ալբանիայի հետ խաղից հետո վերադարձի ճանապարհը հայ բասկետբոլիստների համար երկար եւ բարդ էր: Վերականգնվելու համար ժամանակն այդքան էլ բավարար չէ, այդ պատճառով թիմը մարզվում է հեշտացված ռեժիմով:
Դանիայի հավաքականը, որի հետ կիրակի օրը մեր ընտրանին Եվրոպայի 2021 թ. առաջնության ընտրական խաղ պետք է անցկացնի, հանգստի ավելի շատ ժամանակ ունի: Այսօր ուշ երեկոյան մեր հավաքականին կմիանա Քրիս Յանկուն, որն իր ակումբում էր խաղում եւ այժմ Երեւան է ժամանում:
Նիկշա Բավցեւիչ. Խորվաթ մասնագետը նշեց, որ չնայած 17 միավորի առավելությամբ տարած հաղթանակին, Ալբանիայի հետ խաղը բարդ էր, բայց իր սաները շատ վստահ խաղ ցուցադրեցին.
«Տղաները պաշտպանությունում եւ հատկապես հարձակման մեջ գրագետ էին գործում: Լուկաս Ֆիշերն ու Ռայան Բոաթրայթն առողջական խնդիրներ ունեին, բայց փայլուն հանդես եկավ Ալբերտ Թադեւոսյանը: Լավ խաղ ցուցադրեցին նաեւ Անդրանիկ Չրաբաշը եւ Անդրեյ Կոնստանտինովը:
Դանիայի հավաքականի հետ հանդիպումը խոստանում է ավելի բարդ լինել, քանի որ սկանդինավիացիները խաղային մակարդակով ալբանացիներից բարձր են: Այս թիմում 6-7 բասկետբոլիստ հանդես է գալիս Իտալիայի, Իսպանիայի եւ Իսրայելի ակումբներում:
Կիրակի օրը հաղթելու դեպքում հաջորդ փուլ անցնելու մեր հնարավորությունները կտրուկ կբարձրանան: Հաջորդ երկու հանդիպումները կանցկացնենք փետրվարին եւ հուլիսին: Ձմռանը թիմի առաջատարները պետք է կազմ ու պատրաստ լինեն, իսկ ամռանը հավաքականին, հնարավոր է, միանան ԱՄՆ-ում հանդես եկող բաստկետբոլիստները: Դանիայի հավաքականում շատ են բարձրահասակները, բայց մենք արդեն խաղացել ենք կրկին բարձահասակ խաղացողներ ունեցող Շվեդիայի թիմի հետ եւ հաղթանակ տարել»,-ասաց Բավցեւիչը:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը հայտնեց, որ իր տեղեկություններով դանիացիները վախենում են իրենց մոտակա մրցակցից.
«Իմ արտասահմանցի գործընկերներն ասացին, որ դանիացիները տպավորված են մեր խաղով եւ այն մթնոլորտով, որ տիրում է Հայաստանի հավաքականի տնային հանդիպումներում: Մենք հույս ունենք ստանալ մեր երկրպագուների աջակցությունը: Վաղվա խաղը շատ կարեւոր է մեզ եւ ֆեդերացիայի համար, որը շատ մեծ աշխատանք է կատարում հավաքականի համար: Մեր հաղթանակով մեր երախտագիտությունը կհայտնենք նրանց»,-ասաց Նիկշա Բավցեւիչը:

Сегодня в Олимпаване с журналистами встретились главный тренер национальной сборной Армении по баскетболу Никша Бавцевич, вице-президент Федерации баскетбола Армении Ара Погосян и лучший игрок предыдущего матча Альберт Тадевосян.
Ара Погосян рассказал, что обратный путь после матча с албанцами выдался для армянских баскетболистов очень длинным и трудным. Времени на восстановление было не так уж много, поэтому команда тренируется в облегченном режиме.
У сборной Дании, с которой наша сборная в воскресенье проводит отборочный матч ЧЕ-2021, времени на отдых гораздо больше. Сегодня поздно вечером к сборной должен присоединиться Крис Янку, который сыграл за свой клуб, после чего приедет в Ереван.
Затем слово взял Никша Бавцевич. Хорватский специалист отметил, что, несмотря на победу с преимуществом в 17 очков, матч с Албанией сложился трудно, но его подопечные сыграли очень уверенно.
"Ребята грамотно действовали в защите и особенно в нападении. Лукас Фишер и Райан Боатрайт имели проблемы со здоровьем, но блестяще сыграл Альберт Тадевосян. Хорошо проявили себя также Андраник Чрабаш и Андрей Константинов.
Игра против сборной Дании обещает быть еще более сложной, поскольку скандинавы классом выше албанцев. В этой команде 6-7 баскетболистов выступают за клубы Италии, Испании и Израиля.
Если мы выиграем в воскресенье, то наши шансы на выход в следующий раунд резко повысятся. Две остальные встречи мы проведем в феврале и июле. Зимой лидеры команды должны быть в строю, а летом к сборной смогут присоединиться баскетболисты, выступающие в США. В сборной Дании много высокорослых баскетболистов, но мы уже играли со сборной Швеции, где тоже высокие игроки и победили", - сказал Бавцевич.
Главный тренер сборной Армении сообщил, что по его сведениям датчане опасаются своего ближайшего соперника.
"Мои зарубежные коллеги сообщили, что они впечатлены нашей игрой и той атмосферой, которая присутствует на домашних матчах сборной Армении. Мы тоже надеемся на поддержку наших болельщиков. Завтрашняя игра очень важна для нас и федерации, которая делает огромную работу для сборной. Хотим отблагодарить их за это нашей победой", - сказал Бавцевич.