Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան հայտ է ներկայացրել մասնակցելու 2016 թվականի ամռանը կայանալիք Եվրոպայի տարբեր տարիքային 3 առաջնության: ՀԲՖ-ի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանն այս կապացությամբ հարցազրույց է տվել ՀԱՕԿ-ի լրատվական բաժնին:
- Պարոն Նազարյան, տղամարդկանց Հայաստանի ազգային հավաքականն առաջին անգամ պատրաստվում է մասնակցել Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը: Վաղու՞ց էր որոշված, որ 2016 թվականին հավաքականը պետք է հանդես գա միջազգային ասպարեզում:
- Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի հուլիսին Հայաստանի մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականը ելույթ ունեցավ Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությունում եւ անցկացրած 7 խաղերից 3-ում հաղթեց մրցակիցներին, թեեւ առաջին անգամ էր մասնակցում նման ստուգատեսի: Այդ ելույթը փաստեց, որ մեր երիտասարդականը լավ ներուժ ունի եւ խաղացողները կարող են նաեւ հաջող հանդես գալ ազգային թիմում: Առավել եւս, որ երիտասարդական հավաքականի մի շարք խաղացողներ գալիք տարի լինելու են 21 տարեկան եւ իրավունք են ունենալու այսուհետ հանդես գալ միայն ազգային թիմում: ՀԲՖ-ի նախագահական խորհրդի վերջին նիստում, ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը նշեց, որ հասունացել է պահը, երբ մեծահասակների հավաքականը պետք է ուրախացնի մեր մարզասերներին: Նախագահության կազմը միաձայն որոշում կայացրեց մասնակցել Եվրոպայի առաջնությանը:
- Առայժմ հայտնի չէ, թե ում գլխավորությամբ է հավաքականը մեկնելու մրցավայր: Այս հարցում ե՞րբ կլինի հստակություն:
- Գլխավոր մարզչի վերաբերյալ քննարկումները ֆեդերացիայում դեռ շարունակվում են: Կան մի քանի թեկնածուներ, որոնց շուրջ մտածում ենք: Նշեմ, որ ՖԻԲԱ-ն զգալիորեն խստացրել է մարզիչների արտոնագրման հարցը, ուստի հավաքականը պետք է գլխավորի համապատասխան արտոնգիր ունեցող մասնագետ: Ամեն դեպքում, ով էլ լինի մարզիչը, նրա առջեւ խնդիր է դրվելու հաղթել Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում: Համոզված եմ, որ մենք այդ ներուժը ունենք:
- Անդրադառնանք Հայաստանի մինչեւ 20 եւ 16 տարեկանների հավաքականներին: Ի՞նչ ակնկալիքներով են նրանք գալիք տարի մասնակցելու Եվրոպայի առաջնություններին:
- Մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականը երկրորդ տարին անընդմեջ ելույթ կունենա Եվրոպայում: Այս տարվա կազմի խաղացողների մոտ 35 տոկոսը 19 տարեկան էր, ուստի մյուս տարի նրանք եւս կարող են հանդես գալ երիտասարդականում, եթե լինեն լավ մարզավիճակում: Բացի այդ, մենք ունենք մի շարք թեկնածուներ, որոնք կարող են իրենց խոսքն ասել Եվրոպայի առաջնությունում: ՀԲՖ-ի փոխնախագահներից Արա Պողոսյանն այս օրերին ակտիվորեն աշխատում է թեկնածուների վերջնական ցանկը ստանալու ուղղությամբ: Այստեղ եւս դեռ գլխավոր մարզչի հարցում հստակություն չկա, բայց քննարկումներ ընթանում են եւ հույս ունենք, որ մինչեւ տարեվերջ կհայտարարենք, թե ովքեր են գլխավորելու հավաքականները: Ինչ վերաբերվում է 16 տարեկաններին, ապա այս տարիքային հավաքականի կորիզը կազմում են Երեւանի «Գրանդ Սպորտի» խաղացողները: «Գրանդ Սպորտը» 2-րդ տարին անընդմեջ մասնակցում է պատանեկան Եվրալիգային եւ միջազգային խաղերի բավական մեծ փորձ է կուտակել, ինչը շատ ուրախալի է: 16 տարեկանների մարզչի անունը կհայտարարենք մոտ օրերս:
- Եվրոպայի առաջնությունները կայանալու են գալիք տարվա ամռանը: Ե՞րբ են սկսվելու նախապատրաստական աշխատանքները:
- Յուրաքանչյուր հավաքական ունի նախապատրաստական փուլի իր ծրագիրը: Ուսումնամարզական հավաքները կսկսվեն 2016 թվականի մայիսից, իսկ Եվրոպայի առաջնությունները տեղի են ունենալու հուլիսին եւ օգոստոսին: Ուսումնարզական հավաքներ անցկացնելու մի քանի տարբերակներ ունենք, որոնք վերջնական տեսքի կգան գլխավոր մարզիչների նշանակումներից հետո:

The Armenian Basketball federation has applied for the participation in 3 upcoming European Championships of different age groups in summer of 2016. ABF's Secretary General Arthur Nazaryan on this occasion gave an interview to the press department of the National Olympic Committee.
- Mr. Nazaryan, for the first time Armenia's men's national team is going to take part in the European Championship for Small countries. Has it been a long time that the team was decided to send to international arena in 2016?
-As you know in July 2015 the Armenian junior team joined in the European Championship and from 7 games won the 3 ones though it was the first participation in such a competition. That performance proved that we have big potential and our players can successfully come out in the national team. Moreover, some players of the junior team will be 21 years old next year and will obtain the right to play in the national team. At the last session of ABF’s Presidential Council the Federation President, Hrachya Rostomyan noted that it is time for the national team to gladden its fans. The Presidential Council unanimously decided to participate in the European Championship.
-It isn't known who will lead the team to the competition place. When will it be clear?
-This issue is still discussed in the federation. There are some candidates but we haven’t made choice yet. Incidentally, FIBA has significantly tightened the licensing of coaches, so the team should be headed by the licensed specialist. In any case whoever is coach he'll be assigned a task to win at the European Championship for Small Countries. I’m sure we have this potential.
- And what about the U16 and U20 teams? What expectations do you have from them at the upcoming European Championships?
-The U20 team for the second year in a row participates at the
European Championship. About 35 percent of this year players are 19, therefore the next year they will come out in the junior team if they are in a good condition. Besides, we have several players who can stand out at the European championship. ABF's vice president Ara Poghosyan these days lists the final players. Here also we haven’t got a head coach but I hope at the end of the year the head coaches will be known. As for the 16 year-olds the team mainly consists of Yerevan’s
-The European Championships will be held in summer, 2016. When will the preparations begin?
-Each team has its own preparatory program. The training camps will be started from May, 2016. The European Championships will be held in July and August. We have some options of organizing training camps but after assigning head coaches.