Երեւան-2800 բասկետբոլի միջազգային մրցաշարի շրջանակներում անցկացված «Ուրարտու»-«Գազպրոմ Մոսկովսկի» խաղից հետո երեւանյան ակումբի գլխավոր մարզիչ Սարգիս Ստեփանյանն ամփոփեց հանդիպման արդյունքները.
«Կանոնավոր առաջնությունից հետո թիմին միացան մի քանի նոր բասկետբոլիստներ: Ժամանակը չբավականացրեց նոր կազմով խաղին պատրաստվելու համար: Կարելի է ասել, պակասում էր խաղակցվածությունը: Մրցակիցը շատ փորձառու էր, տեխնիկապես լավ պատրաստված: «Գազպրոմ Մոսկովսկին» գլխավորում է բասկետբոլի մոսկովյան լիգայի առաջնությունը: Այդ ակումբի կազմում խաղում են Եվրոլիգայում եւ ՎՏԲ միասնական լիգայում հանդես գալու փորձով բասկետբոլիստներ: Բավական է միայն Սերգեյ Բիկովի անունը (2007 թվականի Եվոպայի չեմպիոն): Այժմ նա օգնում է Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչին: Ինքներդ տեսաք՝ ինչ խաղ ցուցադրեց այսօր Սերգեյը:
Թբիլիսիի «Հունդայի» եւ Իրանի «Արարատ» ակումբների հետ դեռ հանդիպումներ կանցկացնենք: «Արարատի» կազմում ոչ բարձրահասակ բասկետբոլիստներ են խաղում, սական բոլորն էլ տիրապետում են հեռահար նետումներին: Թիմն Իրանի մինչեւ 23 տարեկանների չեմպիոն է:
Ինչ վերաբերում է «Հունդայիին», վերջինս գլխավորում է Վրաստանի սուպերլիգայի աղյուսակը: Եթե այսպես շարունակվի, նրանք չեմպիոն կդառնան: Ակումբի կազմում երկու լեգիոներ է հանդես գալիս՝ սերբ կենտրոնական խաղացող եւ երկու սեւամորթ բասկետբոլիստ:
Մրցաշարը կօգնի «Ուրարտուին» լավ պատրաստվել A լիգայի փլեյ-օֆիի խաղերին: Ցավոք, կանոնավոր առաջնության եզրափակչում Նիկիտա Զախարովը՝ մեր հիմնական խաղացողներից մեկը, վնասվածք ստացավ: Նրա բացակայությունը զգացվում է: Էդգար Բաբայանն այսօր 20 միավոր վաստակեց: «Ուրարտուի» խաղը չստացվեց, եւ նա ստիպված էր հաճախ խաղն իր վրա վերցնել: Մոսկովյան ակումբի հետ խաղից մենք եզրակացություններ կանենք, որպեսզի մյուս խաղերում հաջող հանդես գանք»,-ասաց մարզիչը:

После матча международного баскетбольного турнира "Ереван-2800" между "Урарту" и "Газпром-Московский" главный тренер ереванского клуба Саркис Степанян прокомментировал итоги встречи.
"После регулярного чемпионата к команде присоединились несколько новых баскетболистов. Нам не хватило времени, чтобы отработать игру в новом составе. Можно сказать, не хватило сыгранности. Соперник был очень опытным, хорошо готовым тактически. "Газпром-Московский" возглавляет первенство Московской баскетбольной лиги. В составе этого клуба есть баскетболисты с опытом выступлений в Евролиге и Единой лиге ВТБ. Достаточно назвать имя Сергея Быкова – чемпиона Европы 2007 года. Сейчас он помогает главному тренеру сборной России. Вы видели, какую игру Сергей сегодня демонстрировал.
Мы проведем еще встречи с тбилисским "Хюндай" и тегеранским "Араратом". В составе "Арарата" играют невысокие баскетболисты, но они все хорошо владеют дальними бросками. Команда является чемпионом Ирана до 23 лет.
Что касается "Хюндай", эта команда возглавляет таблицу грузинской Суперлиги. Если так продолжится, они станут чемпионами. В составе клуба выступают два легионера: сербский центровой и два темнокожих баскетболиста.
Турнир поможет "Урарту" хорошо подготовиться к матчам плей-офф "А" лиги. К сожалению, на финише регулярного первенства получил травму Никита Захаров – один из наших ключевых игроков. Его отсутствие сильно ощущается. Эдгар Бабаян сегодня набрал 20 очков. Игра у "Урарту" не получалась, и он был вынужден часто брать игру на себя. Мы сделаем выводы из матча с московским клубом, чтобы успешно выступить в остальных играх", - сказал наставник.