Երևանի «Հայաստան» ՄՀԿ Ռուբեն Վարդանյանի անվան ըմբշամարտի ՕՀՄ մարզադպրոցում նոյեմբերի 24-ին կայացավ հունառոմեական ոճի ըմբշամարտի երիտասարդների և մեծահասակների միջազգային մրցաշար, որը նվիրված էր Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի անվանի ըմբիշներին:
Մրցաշարին մասնակցում էին Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Լեհաստանի 120 ներկայացուցիչ:
Ոսկե մեդալակիրներ դարձան Արթուր Գալստյանը (50 կգ, Գյումրի) , Վահե Սարգսյանը (55 կգ, Ջրվեժ), Գևորգ Ղարիբյանը (66 կգ, Գյումրի), Արմեն Հակոբյանը (71 կգ, Քանաքեռ-Զեյթուն), Մինդիա Ծուլուկիձեն (75 կգ,Վրաստան), Նիկոլոզ Կելասովը (80 կգ, Վրաստան), Մաքսիմ Մանուկյանը (85 կգ, ՀԱՕԿ), Մատե Սոպաձեն (98 կգ, Վրաստան) և Սանդրո Դիխամինջիան (130 կգ, Վրաստան):
«Նախապես հայտարարվել էր, որ 59 կգ քաշային կարգում այս մրցաշարին կմասնակցեն բոլոր այն ըմբիշները, ովքեր հավակնում են համալրելու մեծահասակների հավաքականը և հետագայում պետք է մասնակցեն միջազգային և վարկանիշային մրցաշարերի: Մյուս քաշային կարգերն, այսպես ասած, ազատ էին և որոշիչ չէին: Ինձ ուրախացրեցին 59 կգ քաշային, երիտասարդ ըմբիշներ Գևորգ Ղարիբյանը, Սլավիկ Գալստյանն ու Վազգեն Խաչատրյանը, ովքեր մրցանակային տեղեր զբաղեցրին: Չէի ասի, որ ինձ լիարժեք գոհացնում է իրենց մարզավիճակը, բայց նրանք ունեն պոտենցիալ, աշխատասիրություն, ձգտում և լավ աշխատելու դեպքում կհասնեն բարձր արդյունքի:
Ինչ վերաբերում է մյուս քաշային կարգերի մեր երիտասարդ ըմբիշներին, չկար աչքի ընկնող և առանձնացող ըմբիշ, որ կկարողանայի ասել, թե շատ գոհ եմ»,-ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի հետ զրույցում նշեց հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը:

Левон Джулфалакян. Молодые борцы порадовали меня
24-го ноября в ереванской спортшколе олимпийского резерва по борьбе имени Рубена Варданяна при международной общественной организации «Айастан» состоялся международный турнир по греко-римской борьбе среди молодежи и взрослых, посвященный знаменитым борцам ереванского государственного спортивного колледжа олимпийского резерва.
В турнире участвовали 120 представителей Армении, Грузии, России и Польши.
Золотыми медалистами стали Артур Галстян (50 кг, Гюмри), Ваге Саркисян (55 кг, Джрвеж), Геворг Гарибян (66 кг, Гюмри), Армен Акопян (71 кг, Канакер-Зейтун), Миндиа Цулукидзе (75 кг, Грузия), Николоз Келасов (80 кг, Грузия), Максим Манукян (85 кг, НОКА), Мате Сопадзе (98 кг, Грузия) и Сандро Дихаминджиа (130 кг, Грузия).
«Заранее было объявлено, что в весовой категории 59 кг в этом турнире будут участвовать все те борцы, которые являются претендентами в состав взрослой сборной и в дальнейшем должны участвовать в международных и рейтинговых турнирах. Другие весовые категории были, так сказать, свободными и не решающими. Меня порадовали молодые борцы Геворк Гарибян, Славик Галстян и Вазген Хачатрян, выступающие в весовой категории 59 кг, которые заняли призовые места. Не могу сказать, что я полностью доволен их спортивной формой, но у них есть потенциал, трудолюбие, стремление, и они могут достичь высоких результатов.
Что касается наших молодых борцов других весовых категорий, не могу сказать, что очень доволен кем-нибудь из них»,-отметил главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян в беседе с пресс-службой НОК Армении.