Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ներկա է եղել Աշխարհի քառակի, Եվրոպայի տասնվեցակի, Խորհրդային միության և Հայաստանի բազմակի չեմպիոն, 50-ից ավելի ռեկորդների հեղինակ հրաձիգ Զինաիդա Սիմոնյանի անվան հուշամրցաշարին։
ՀԱՕԿ նախագահը հետևել է հրաձիգների ելույթներին, խոսել նրանց հետ՝ խորհուրդներ տվել և պարգևատրել նրանց։
Մրցման առաջին օրը ոսկե մեդալակիրներ են դարձել Զավեն Իգիթյանը և Գոհար Մկրտչյանը (ատրճանակ), Արամ Գևորգյանը և Ալլա Պողոսյանը (հրացան, միքս), Դավիթ Աբաջյանը և Լիլիթ Մկրտչյանը (վազող թիրախ, նորմալ վազք)։

Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян присутствовал на турнире памяти 4-кратной чемпионки мира, 16-кратной чемпионки Европы, многократной чемпионки Советского Союза и Армении, автора более 50-и рекордов, стрелка Зинаиды Симонян.
Президент НОК Армении следил за выступлениями стрелков, беседовал с ними, давал советы и награждал их.
В первый день соревнований золотыми медалистами стали: Завен Игитян и Гоар Мкртчян (пистолет), Арам Геворгян и Алла Погосян (винтовка, микс), Давид Абаджян и Лилит Мкртчян (бегущая мишень, нормальный бег). Завтра состоится последний день соревнований.