Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն «Օլիմպավանում» ընդունել է օրեր առաջ ավարտված Եվրոպայի առաջնությունների չեմպիոններին և մրցանակակիրներին, հավաքականների գլխավոր մարզիչներին ու թիմերի անդամներին:
ՀԱՕԿ նախագահն անդրադարձավ հայ մարզիկների ելույթներին Բուխարեստում կայացած ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում, Բաթումիում տեղի ունեցած ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում եւ լեհական Շեցինում անցկացված սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում:
Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ արդյունքները լավն են, սակայն ձգտելու և ավելացնելու տեղ կա: Անդրադառնալով հունահառոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի ցույց տված արդյուքներին, նա նշեց.
«Մենք ձեզանից սպաում ենք միայն ոսկե մեդալներ: Ճիշտ է, բրոնզե մեդալը նույնպես վատ արդյունք չէ, բայց դուք պետք է ավելի լավ արդյունքներ գրանցեիք: Արսեն Ջուլֆալակյանի ցույց տված արդյունքից եմ շատ ուրախացել, դա ինձ համար ոսկու արժեք ուներ, քանի որ նա այդքան զբաղվածության հետ միասին կարողանում է բարձր մակարդակով հանդես գալ, նաև պետք է հաշվի առնենք նրա տարիքը»:
ՀԱՕԿ նախագահը շեշտեց, որ շատ ուրախ է Արսեն Ջուլֆալակյանի՝ ԱԺ պատգամավոր դառնալու կապակցությամբ, քանի որ վերջինս անդրադառնում է մարզաշխարհի խնդիրներին, փորձում լուծումներ գտնել:
Խոսելով ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի նորընծա չեմպիոն Արսեն Հարությունյանի մասին՝ Գագիկ Ծառուկյանը շատ բարձր գնահատեց 19-ամյա ըմբիշի նվաճումը.
«Զարմանալ կարելի է՝ ինչպես այս տարիքում այդպես տղամարդավարի գոտեմարտեցիր, երբ պարտվում էիր 0:8 հաշվով, հետ բերեցիր ու դարձար չեմպիոն՝ ամբողջ աշխարհին ցույց տալով մեր ուժը: Ամբողջ աշխարհը նայում եւ հիանում էր քեզանով»:
Ծանրամարտի հավաքականի ցույց տված արդյունքը ՀԱՕԿ նախագահը գնահատեց գերազանց և նշեց, որ ծանրորդներից նույնպես սպասելիքները շատ մեծ են: Գագիկ Ծառուկյանն անդրադարձավ կշռման արարողությունը ձախողած Անդրանիկ Կարապետյանին՝ նշելով, որ հայ ծանրորոդը տաղանդավոր և կարող ուժ է, բայց անհաջողությունները հետապնդում են նրան.
«Անդրանիկ ջան, գուցե եկեղեցի գնաս»,- ժպտալով ասաց ՀԱՕԿ նախագահը: Անդրանիկ Կարապետյանը նշեց, որ լավ էր պատրաստվել այս առաջնությանը, պարզապես, իրոք, անհաջողություն եղավ, իսկ եկեղեցի արդեն գնացել է:
Գագիկ Ծառուկյանը բարձր գնահատեց նաև հայ մարմնամարզիկների ելույթը սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում, որտեղ Վահագն Դավթյանը բրոնզե մեդալ էր նվաճել օղակների վարժությունում:
Հանդիպման վերջում Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ ամեն ինչ արվելու է Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերին պատշաճ ներկայանալու համար:
«Մենք այս անգամ հրաժարվելու ենք սպիտակ քարտից, քանի որ ուղղակի մասնակցությունը մեզ պատիվ չի բերում, պետք է բոլոր մարզաձեւերում էլ պայքարենք բարձր տեղերի համար»,- խոսքը եզրափակեց ՀԱՕԿ նախագահը:

15:00 - 23 Apr, 2019
President of the National Olympic Committee of Armenia Gagik Tsarukyan has received in Olympavan the champions and prize winners of the European Championships ended a few days ago and the teams’ head coaches and members.
The ANOC president spoke about the Armenian athletes’ performances at the European Wrestling Championship in Bucharest, European Weightlifting Championship in Batumi and Artistic Gymnastics Championship in Polish Szczecin.
Gagik Tsarukyan noted the results were good but there is still a place to strive for more. Referring to the results of the Armenia wrestling team he said.
“We were expecting only gold medals of you. Though bronze medal is not a bad result you had to register better results. I was very happy with Arsen Julfalakyan’s result, it was worth gold for me because being so busy he also manages to perform on such a high level and we should also take into account his age.”
The ANOC president said he was very happy about Arsen Julfalakyan’s becoming NA deputy as he touches upon the sports problems and tries to find solutions.
Speaking about newly-crowned freestyle wrestling European champion Arsen Harutyunyan Gagik Tsarukyan highly appreciated the 19-year-old wrestler’s achievement.
“I’m surprised how bravely you fought losing 0:8 but then mustered up and became champion showing the whole world our strength. The whole world was watching and admiring you.”
The ANOC president assessed the result of the weightlifting team as excellent and noted that there are great expectations of the weightlifters too. Gagik Tsarukyan also touched on Andranik Karapetyan’s failure at the weigh-in ceremony noting that the Armenian weightlifter is very talented and strong but misfortunes follow him.
“Andranik I think you should go to church,” said the ANOC president smiling. Andranik Karapetyan told he had prepared well for the championship but indeed some bad luck followed him, and as for the church he had already assisted it.
Gagik Tsarukyan also highly appreciated the Armenian gymnasts’ performances at the European Artistic Gymnastics Championship where Vahagn Davtyan had won a bronze medal in the rings exercise.
At the end of the meeting Gagik Tsarukyan noted everything would be done to present properly at the Tokyo 2020 Olympic Games.
“This time we are going to refuse the wild card because only the participation doesn’t do us honor; we must struggle for the highest places,” ended his speech the ANOC president.