Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն «Օլիմպավանում» ընդունել է օրեր առաջ ավարտված Եվրոպայի առաջնությունների չեմպիոններին և մրցանակակիրներին, հավաքականների գլխավոր մարզիչներին ու թիմերի անդամներին:
ՀԱՕԿ նախագահն անդրադարձավ հայ մարզիկների ելույթներին Բուխարեստում կայացած ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում, Բաթումիում տեղի ունեցած ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում եւ լեհական Շեցինում անցկացված սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում:
Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ արդյունքները լավն են, սակայն ձգտելու և ավելացնելու տեղ կա: Անդրադառնալով հունահառոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի ցույց տված արդյուքներին, նա նշեց.
«Մենք ձեզանից սպաում ենք միայն ոսկե մեդալներ: Ճիշտ է, բրոնզե մեդալը նույնպես վատ արդյունք չէ, բայց դուք պետք է ավելի լավ արդյունքներ գրանցեիք: Արսեն Ջուլֆալակյանի ցույց տված արդյունքից եմ շատ ուրախացել, դա ինձ համար ոսկու արժեք ուներ, քանի որ նա այդքան զբաղվածության հետ միասին կարողանում է բարձր մակարդակով հանդես գալ, նաև պետք է հաշվի առնենք նրա տարիքը»:
ՀԱՕԿ նախագահը շեշտեց, որ շատ ուրախ է Արսեն Ջուլֆալակյանի՝ ԱԺ պատգամավոր դառնալու կապակցությամբ, քանի որ վերջինս անդրադառնում է մարզաշխարհի խնդիրներին, փորձում լուծումներ գտնել:
Խոսելով ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի նորընծա չեմպիոն Արսեն Հարությունյանի մասին՝ Գագիկ Ծառուկյանը շատ բարձր գնահատեց 19-ամյա ըմբիշի նվաճումը.
«Զարմանալ կարելի է՝ ինչպես այս տարիքում այդպես տղամարդավարի գոտեմարտեցիր, երբ պարտվում էիր 0:8 հաշվով, հետ բերեցիր ու դարձար չեմպիոն՝ ամբողջ աշխարհին ցույց տալով մեր ուժը: Ամբողջ աշխարհը նայում եւ հիանում էր քեզանով»:
Ծանրամարտի հավաքականի ցույց տված արդյունքը ՀԱՕԿ նախագահը գնահատեց գերազանց և նշեց, որ ծանրորդներից նույնպես սպասելիքները շատ մեծ են: Գագիկ Ծառուկյանն անդրադարձավ կշռման արարողությունը ձախողած Անդրանիկ Կարապետյանին՝ նշելով, որ հայ ծանրորոդը տաղանդավոր և կարող ուժ է, բայց անհաջողությունները հետապնդում են նրան.
«Անդրանիկ ջան, գուցե եկեղեցի գնաս»,- ժպտալով ասաց ՀԱՕԿ նախագահը: Անդրանիկ Կարապետյանը նշեց, որ լավ էր պատրաստվել այս առաջնությանը, պարզապես, իրոք, անհաջողություն եղավ, իսկ եկեղեցի արդեն գնացել է:
Գագիկ Ծառուկյանը բարձր գնահատեց նաև հայ մարմնամարզիկների ելույթը սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում, որտեղ Վահագն Դավթյանը բրոնզե մեդալ էր նվաճել օղակների վարժությունում:
Հանդիպման վերջում Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ ամեն ինչ արվելու է Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերին պատշաճ ներկայանալու համար:
«Մենք այս անգամ հրաժարվելու ենք սպիտակ քարտից, քանի որ ուղղակի մասնակցությունը մեզ պատիվ չի բերում, պետք է բոլոր մարզաձեւերում էլ պայքարենք բարձր տեղերի համար»,- խոսքը եզրափակեց ՀԱՕԿ նախագահը:

Гагик Царукян принял чемпионов и призеров ЧЕ
Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян принял в «Олимпаване» чемпионов и призеров завершившихся на днях чемпионатов Европы, а также главных тренеров и членов сборных.
Президент НОК Армении обратился к выступлениям армянских спортсменов на чемпионате Европы по борьбе в Бухаресте, чемпионате Европы по тяжелой атлетике в Батуми и чемпионате Европы по спортивной гимнастике в польском городе Щецин.
Гагик Царукян отметил, что результаты хорошие, но есть куда стремиться и расти. Касаясь результатов сборной Армении по греко-римской борьбе, он отметил:
«Мы ожидаем от вас только золотых медалей. Правда, бронзовая медаль также неплохой результат, но вы должны добиться лучших результатов. Я очень доволен выступлением Арсена Джулфалакяна, для меня это было равноценно золоту, поскольку он, несмотря на сильную занятость,  смог выступить на высоком уровне, при этом мы должны учитывать также его возраст».
Президент НОК Армении подчеркнул, что он очень рад тому, что Арсен Джулфалакян стал депутатом НС, поскольку в НС всегда обращаются к проблемам спорта и пытаются найти решения.
Говоря о новоиспеченном чемпионе Европы, борце вольного стиля Арсене Арутюняне, Гагик Царукян высоко оценил достижение 19-летнего борца:
«Вызывает удивление то, как ты в таком возрасте боролся по-мужски, и, когда уступал со счетом 0:8, вернул очки и стал чемпионом, показав всему миру нашу силу. Весь мир смотрел и восхищался тобой».
Президент НОК Армении высоко оценил результат выступления сборной по тяжелой атлетике и отметил, что от тяжелоатлетов также были большие ожидания. Гагик Царукян коснулся Андраника Карапетяна, который провалил церемонию взвешивания, отметив, что армянский штангист талантлив и силен, но неудачи преследуют его:
«Андраник джан, может ты пойдешь в церковь», - сказал президент НОК Армении, улыбаясь. Андраник Карапетян отметил, что он хорошо подготовился к этому чемпионату, но, действительно, произошла неудача,а в церковь он уже ходил.
Гагик Царукян высоко оценил также выступления армянских гимнастов на чемпионате Европы по спортивной гимнастике, где Ваагн Давтян завоевал бронзовую медаль в упражнении на кольцах.
В конце встречи Гагик Царукян отметил, что будет сделано все для достойного выступления на Олимпийских играх Токио-2020.
«На этот раз мы откажемся от белой карточки, поскольку просто участие не приносит нам чести, мы должны побороться за высокие места во всех видах спорта», - заключил президент НОК Армении.