2020թ. Լոզանում անցկացվելիք պատանեկան ձմեռային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկվել են 2 նոր մարզաձեւեր՝ 3х3 հոկեյ եւ դահուկային լեռնագնացություն:
«Հոկեյի թիմերը կազմված կլինեն տարբեր երկրների ներկայացուցիչներից: Տղամարդկանց եւ կանանց մրցումները կանցկացվեն նույն վայրում՝ բաժանված 2 կիսադաշտերի»,- ասել է Լոզան-2020-ի կազմկոմիտեի սպորտային բաժնի ղեկավար Սիմոն Ռիգենզին:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախաձեռնությամբ, դահուկային լեռնագնացությունը Խաղերի ծրագրում ընդգրկվել է որպես Շվեյցարիայի ֆրանսիական հատվածի՝ Ռոմանդիայի պատմության եւ ավանդույթների հարգանքի նշան:
«Կփորձենք մեր ազգային մարզաձեւը ցուցադրել ամբողջ հմայքով: Կանցկացվի 3 մրցատարածություն՝ անհատական, սպրինտ եւ խառը փոխանցումավազք»,- ասել է Սիմոն Ռիգենզին:

В программе зимних юношеских Олимпийских игр - 2 новых вида спорта
В программу зимних юношеских Олимпийских игр, которые пройдут в Лозанне в 2020-м году, включены 2 новых вида спорта - хоккей 3×3 и ски-альпинизм.
«Хоккейные команды будут состоять из представителей разных стран. Мужские и женские соревнования пройдут на одной площадке, поделенной на 2 равные половины»,-отметил руководитель спортивного отдела Оргкомитета Лозанна-2020 Симон Ригензи.
По инициативе Международного олимпийского комитета ски-альпинизм был включен в программу Игр в знак уважения к истории и традициям Романдии - франкоязычной части Швейцарии.
«Мы постараемся показать наш национальный вид спорта во всей красе. Будут проведены 3 гонки: индивидуальная, спринт и смешанная эстафета », - сказал Симон Ригензи.