2020թ. Լոզանում անցկացվելիք պատանեկան ձմեռային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկվել են 2 նոր մարզաձեւեր՝ 3х3 հոկեյ եւ դահուկային լեռնագնացություն:
«Հոկեյի թիմերը կազմված կլինեն տարբեր երկրների ներկայացուցիչներից: Տղամարդկանց եւ կանանց մրցումները կանցկացվեն նույն վայրում՝ բաժանված 2 կիսադաշտերի»,- ասել է Լոզան-2020-ի կազմկոմիտեի սպորտային բաժնի ղեկավար Սիմոն Ռիգենզին:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախաձեռնությամբ, դահուկային լեռնագնացությունը Խաղերի ծրագրում ընդգրկվել է որպես Շվեյցարիայի ֆրանսիական հատվածի՝ Ռոմանդիայի պատմության եւ ավանդույթների հարգանքի նշան:
«Կփորձենք մեր ազգային մարզաձեւը ցուցադրել ամբողջ հմայքով: Կանցկացվի 3 մրցատարածություն՝ անհատական, սպրինտ եւ խառը փոխանցումավազք»,- ասել է Սիմոն Ռիգենզին:

Two sports to make their debut at Youth Olympic Games
“The hockey teams will comprise athletes of different countries. The men’s and women’s competitions will be held in the same place divided on 2 halves of the ring,” said Lausanne 2020 Organising Committee’s Head of Sport Simone Righenzi.
By the initiative of the International Olympic Committee ski mountaineering has been included in the programme in honor of the history and tradition of the French-speaking part of Switzerland, Romandy.
“We’ll try to expose the whole charm of our national sport. Three ski mountaineering events will be held; an individual race, a sprint and a sprint team relay,” said Simone Righenzi.