Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի եւ Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը մայիսի 1-4-ը Շվեյցարիայում մասնակցում է Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (UWW) եւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) կողմից կազմակերպած միջոցառումներին:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ըմբիշը նշեց, որ Շվեյցարիայում է գտնվում UWW-ի հրավերով:
«UWW-ի ղեկավար կազմի հետ քննարկվել են այն խնդիրները, որոնք այս ընթացքում անհանգստացրել են բազմաթիվ ըմբիշների: Խոսել եմ մրցավարության հետ կապված որոշ խնդիրների մասին, առաջ եմ քաշել փոքր երկրների ֆեդերացիաների հարցը, որոնք դժվարանում են մասնակցել ranking serias-ի բոլոր մրցաշարերին, քանի որ դրանք անցկացվում են տարբեր աշխարհամասերում, եւ ֆեդերացիանները ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով կարող է բաց թողնել դրանք:
Խոսել եմ նաեւ ըմբիշների մարմիններին յուղ քսելու խնդրի մասին, որը ոչ մի կերպ դեռ լուծում չի ստացել: Մյուս հարցս աշխարհի եւ մայրցամաքային առաջնությունների ընթացքում UWW-ի կողմից մրցանակակիր ըմբիշներին պարգեւատրելու մասին էր:
Դրան զուգահեռ ես եւ աշխարհի չեմպիոն, սերբ Վիկտոր Նեմեշը նկարահանվեցինք տարբեր հնարքների կատարման հոլովակում, որը կծառայի ուսուցողական նպատակով, հատկապես՝ այն երկրների համար, որոնք չունեն համապատասխան մասնագետներ (նմանատիպ հոլովակներում նկարահանվելու են նաեւ ազատ ոճայինները եւ կին ըմբիշները):
Այսօր ՄՕԿ-ի մարզիկների հանձնաժողովում քննարկելու ենք մարզիկների ակտիվ ներգրավվումը սպորտային գործընթացներում, նրանց սահուն անցումը պրոֆեսիոնալ մարզական կարիերայից դեպի այլ ոլորտ եւ կրթության հարցը՝ ինչպես անել, որ մարզիկները ավելի շատ ուշադրություն դարձնեն կրթությանը»,- նշեց Արսեն Ջուլֆալակյանը:

From May 1-4 Olympic silver medalist, world and European champion Arsen Julfalakyan has been taking part in various events organized by the United World Wrestling (UWW) and the International Olympic Committee (IOC) in Switzerland.
The wrestler told the ANOC press service he is in Switzerland at the invitation of the UWW.
“The issues bothering many wrestlers during this period have been discussed with the UWW management staff. I’ve talked on some issues related to refereeing; I’ve raised the issue of small countries’ federations which have problems with the participation in all tournaments of ranking series as they are held in different continents and federations due to the lack of financial resources miss them.
I’ve also spoken about pouring oil on wrestlers’ bodies, a problem which hasn’t been solved yet. My next question was about awarding wrestlers by the UWW during world and continental championships.
In parallel me and world champion Serb Viktor Nemes filmed a video showing different tricks which will serve for educational purposes, especially for the countries which are short of relevant specialists (also freestyle wrestlers and women wrestlers are going to film such videos).
Today at the IOC athletes’ commission were are going to discuss athletes’ active involvement in sports processes, their smooth transition from a professional sports career to another and the question of education, how to make athletes to pay more attention to education,”Arsen Julfalakyan noted.