Հակոբ Սերոբյան. Բարդ է լինելու, բայց պետք է պայքարենք օլիմպիական ուղեգրերի համար
Գերմանիայի Կոտբուս քաղաքում նոյեմբերի 18-25-ը կայանալիք աշխարհի գավաթի հերթական խաղարկությանը սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը կմասնակցի 4 մարզիկով։ Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց մրցաշարից ակնկալիքների մասին:
«Կոտբուս մեկնում ենք 4 մարզիկով՝ Հարություն Մերդինյան, Վահագն Դավթյան, Արթուր Դավթյան, Արթուր Ավետիսյան։ Արթուր Թովմասյանը բուժվում է ուսի վնասվածքից, ինչի պատճառով չի մասնակցի այս մրցաշարին։ Կոտբուսում մեր հիմնական նպատակը լինելու է Օլիմպիական խաղերի վարկանիշ նվաճելը։ Բարդ է լինելու, քանի որ հնարավորությունները քիչ են, բայց պետք է պայքարենք։ Առաջին անգամ աշխարհի գավաթին կմասնակցի Արթուր Ավետիսյանը, փորձը ցույց է տալիս, որ նա կարողանում է մրցաշարերի ժամանակ բարձր արդյունք ցույց տալ։ Եթե այնտեղ հաղթող ունեցանք, ապա իմաստ կլինի պայքարել միավորներով և փետրվարին մեկնել Ավստրալիա՝ աշխարհի գավաթի հաջորդ փուլին»,- ասաց մարզիչը։
Հակոբ Սերոբյանը հայտնեց, որ Հարություն Մերդինյանը մասնակցելու է նժույգի թափեր վարժությունում, Վահագն Դավթյանն ու Արթուր Ավետիսյանը՝ օղակներում, իսկ Արթուր Դավթյանը՝ նժույգի թափերում, հենացատկում ու պտտաձողում։
«Հիմնականում բարդացնում ենք Արթուր Դավթյանի վարժությունները, տեսնենք՝ ինչ գնահատականներ կստանա: Ավելի հետախուզական ելույթ է լինելու, քանի որ նա արդեն նվաճել է օլիմպիական ուղեգիր»,- նշեց մարզիչը։

The artistic gymnastics team will join with four athletes the World Cup to be held in Cottbus, Germany from 18-25 November. Hakob Serobyan, the team’s head coach, spoke about the expectations of the tournament in a conversation with the ANOC press service.
“We are leaving for Cottbus with four athletes, Harutyun Merdinyan, Vahagn Davtyan, Artur Davtyan and Artur Avetisyan. Artur Tovmasyan is under treatment after his shoulder injury and won’t participate in the tournament. In Cottbus our main goal will be to win Olympic qualifications. It will be difficult because there are few chances but we must fight. Artur Avetisyan will take part in the World Cup for the first time. The experience shows that he manages to show good results in tournaments. If we have a winner there in February there will be a point to fight for points and leave for Australia to the next series of the World Cup,” the coach said.
Hakob Serobyan said that Harutyun Merinyan would perform in the pommel horse event, Vahagn Davtyan and Artur Avetisyan – in the rings event and Artur Davtyan – in the pommel horse, vault and horizontal bars events.
“We put the stress on making Artur Davtyan’s exercises harder, let’s see what he’ll get. It will be a more exploratory performance as he has already won an Olympic qualification, “the coach noted.