Հակոբ Սերոբյան. Բարդ է լինելու, բայց պետք է պայքարենք օլիմպիական ուղեգրերի համար
Գերմանիայի Կոտբուս քաղաքում նոյեմբերի 18-25-ը կայանալիք աշխարհի գավաթի հերթական խաղարկությանը սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը կմասնակցի 4 մարզիկով։ Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց մրցաշարից ակնկալիքների մասին:
«Կոտբուս մեկնում ենք 4 մարզիկով՝ Հարություն Մերդինյան, Վահագն Դավթյան, Արթուր Դավթյան, Արթուր Ավետիսյան։ Արթուր Թովմասյանը բուժվում է ուսի վնասվածքից, ինչի պատճառով չի մասնակցի այս մրցաշարին։ Կոտբուսում մեր հիմնական նպատակը լինելու է Օլիմպիական խաղերի վարկանիշ նվաճելը։ Բարդ է լինելու, քանի որ հնարավորությունները քիչ են, բայց պետք է պայքարենք։ Առաջին անգամ աշխարհի գավաթին կմասնակցի Արթուր Ավետիսյանը, փորձը ցույց է տալիս, որ նա կարողանում է մրցաշարերի ժամանակ բարձր արդյունք ցույց տալ։ Եթե այնտեղ հաղթող ունեցանք, ապա իմաստ կլինի պայքարել միավորներով և փետրվարին մեկնել Ավստրալիա՝ աշխարհի գավաթի հաջորդ փուլին»,- ասաց մարզիչը։
Հակոբ Սերոբյանը հայտնեց, որ Հարություն Մերդինյանը մասնակցելու է նժույգի թափեր վարժությունում, Վահագն Դավթյանն ու Արթուր Ավետիսյանը՝ օղակներում, իսկ Արթուր Դավթյանը՝ նժույգի թափերում, հենացատկում ու պտտաձողում։
«Հիմնականում բարդացնում ենք Արթուր Դավթյանի վարժությունները, տեսնենք՝ ինչ գնահատականներ կստանա: Ավելի հետախուզական ելույթ է լինելու, քանի որ նա արդեն նվաճել է օլիմպիական ուղեգիր»,- նշեց մարզիչը։

Акоп Серобян: Будет сложно, но мы должны бороться за олимпийские путевки
4 спортсмена в составе сборной Армении по спортивной гимнастике примут участие в очередном розыгрыше Кубка мира, который состоится с 18-го по 25-е ноября в немецком городе Котбусе. Главный тренер сборной Акоп Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал об ожиданиях от турнира.
«В Котбус отправятся 4 спортсмена: Арутюн Мердинян, Ваагн Давтян, Артур Давтян и Артур Аветисян. Артур Товмасян восстанавливается после травмы плеча, поэтому не примет участия в этом турнире. Наша главная цель в Котбусе - завоевать рейтинг Олимпийских игр. Это будет сложно, поскольку возможностей мало, но мы должны бороться. Артур Аветисян впервые примет участие в Кубке мира, и опыт показывает, что он способен хорошо выступать на турнирах. Если у нас будет победитель, то появится смысл бороться за очки и отправиться в феврале в Австралию на следующий раунд Кубка мира», - сказал тренер.
Акоп Серобян сообщил, что Арутюн Мердинян примет участие в упражнении на коне, Ваагн Давтян и Артур Аветисян - на кольцах, а Артур Давтян - на коне, на кольцах и на перекладине.
«Мы, в основном, усложняем упражнения Артура Давтяна, посмотрим, какие оценки он получит. Это будет больше проверочное выступление, так как он уже завоевал олимпийскую путевку», - отметил тренер.