Վոլեյբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց 2015 թվականը, խոսեց գրանցած արդյունքների մասին և անդրադարձավ 2016 թվականին սպասվելիք միջոցառումներին:
«Ֆեդերացիայի աշխատանքները շատ հագեցած էին 2015 թվականին: Անկախությունից հետո Հայաստանում առաջին անգամ անցկացրիքն լողափնյա վոլեյբոլի մինչև 18 տարեկանների արևելյան Եվրոպայի երկրների առաջնություն, որին մասնակցեցին 6 երկրի 100 մարզիկ: Արձագանքները շատ դրական են եղել: Ֆեդերացիան այս տարի աշխատանքներ է կատարել երկու ճյուղով: Առաջինն այն էր, որ մենք անցկացրինք լողափնյա վոլեյբոլի մի շարք մրցաշարեր, իսկ երկրորդը՝ ուսանողական խաղերն էին, որոնք հագեցած էին հանդիպումներով: Այս տարի մենք 100-ից ավելի հանդիպում ենք անցկացրել միայն ուսանողական խաղերի շրջանակներում: Համահայկական խաղերի ընթացքում անցկացվեցին երկու սպորտաձևերի մրցաշարեր՝ դասական վոլեյբոլ և լողափնյա վոլեյբոլ: 2015 թվականի առաջնություններին մասնակցում էին թիմեր, որոնք առաջին անգամն էին մասնակցում, մենք չէինք էլ մտածում, որ Հայաստանի մարզերում կային նմանատիպ թիմեր: Այս տարի մենք վերջնականապես լուծեցինք գույքի հետ կապված խնդիրը՝ թիմերն ապահոված են եղել գնդակներով և այլնով»,-ասաց Ասմարյանը:
Վերջինս խոսեց նաև 2016 թվականին սպավելիք առաջնությունների և կազմակերպվելիք միջոցառումների մասին. «Իսկ ահա 2016 թվականին Հայաստանի պատանեկան հավաքականները ուսումնամարզական հավաքը կանցկացնեն Անապայում: Պլանավորվում է նաև, որ 18 տարեկանների հավաքականը կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը: 2016 թվականին Սևանում կարող է կրկին անցկացնենք արևելյան Եվրոպայի երկրների մեծահասակների առաջնության փուլերց մեկը: Նպատակ ունենք նաև 2016 դեկտեմբերի Հայաստանում անցկացնել մինչև 15 տարեկանների դասական վոլեյբոլի մրցաշար: Մենք ունենք շատ լավ պատրաստված լողափնյա վոլեյբոլի զույգ, որը դարձավ Համահայկական խաղերի չեմպիոն: Եթե բանակի խնդիր չունենանք, ապա մինչ 2020 թվականը այդ զույգը պետք է օլիմպիական ուղեգիր նվաճի (Աշոտ Բալաբեկյան, Արթուր Սաֆարյան): Աղջիկների հետ կապված՝ մի քիչ թույլ ենք, բայց կան վոլեյբոլիստներ, ովքեր կարող են խաղալ: Վոլեյբոլում հիմնական շեշտը դնում ենք պատանիների վրա»:

Карен Асмарян. В волейболе мы делаем основной упор на юношей
Генеральный секретарь федерации волейбола Армении Карен Асмарян на встрече с журналистами подвел итоги 2015-го года, рассказал о достигнутых результатах и запланированных на 2016-й год мероприятиях.
«В 2015-м году работа федерации была очень насыщенной. Впервые, после принятия независимости, в Армении был проведен чемпионат стран Восточной Европы до 18-и лет по пляжному волейболу, в котором приняли участие 100 спортсменов из 6-и стран. Отзывы были очень положительными. Федерация в этом году проводила работы по 2-м направлениям. Первое то, что мы провели ряд турниров по пляжному волейболу, а второе – студенческие игры, которые были насыщены встречами. В этом году мы провели более 100 встреч только в рамках студенческих игр. Во время Всеармянских игр были проведены турниры по 2-м видам спорта – классическому волейболу и пляжному волейболу. В чемпионатах 2015-го года впервые участвовали такие команды, что мы даже не подозревали, что в областях Армении есть подобные команды. В этом годы мы окончательно решили проблему инвентаря, команды были обеспечены мячами и т.д.»,-отметил Асмарян.
Асмарян рассказал также об ожидаемых в 2016-м году чемпионатах и организуемых мероприятиях.
«В 2016-м году юношеская сборная Армении проведет учебно-тренировочный сбор в Анапе. Запланировано также, что сборная до 18 лет примет участие в чемпионате Европы. В 2016-м году на Севане мы, возможно, снова проведем один из этапов чемпионата стран Восточной Европы среди взрослых. Собираемся также провести в 2016-м году в Армении турнир по классическому волейболу до 15-и лет. У нас есть очень хорошо подготовленная пара по пляжному волейболу, которая стала чемпионом Всеармянских игр. Если не будет вопроса армии, то эта пара до 2020-го года должна завоевать путевку на Олимпийские игры (Ашот Балабекян, Артур Сафарян). Что касается женского волейбола, он у нас слабее, но есть волейболистки, которые могут играть. В волейболе мы делаем основной упор на юношей».