Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նորակառույց «Օլիմպավան»-ում տեղի է ունեցել «Համահայկական Խաղերի Համաշխարհային Կոմիտե» հասարակական կազմակերպության Գործադիր կոմիտեի նիստը:
Նիստի ընթացքում ՀԽՀԿ նախագահ Իշխան Զաքարյանն առաջարկել է Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերն անցկացնել Արցախում: Առաջարկը մեծ ոգևորությամբ է ընդունվել բոլոր ներկաների կողմից: «Սա պատմական որոշում կլինի` մեր գաղափարների իրագործման հիմքն է: Այս որոշումն իրապես կարտացոլի մեր նպատակը` «Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք» եռամիասնությունը»,- նշել է Զաքարյանը:
Գործադիր կոմիտեի անդամները քննարկել են նաև Արցախում անցկացվելիք խաղերի կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված խնդիրները, դրանց լուծման տարբերակները:
Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերն Արցախում անցկացնելու հարցը դրվել է քվեարկության և անցել միաձայն:
ՀԽՀԿ գործկոմի նիստում քննարկվել է նաև Համահայկական 2-րդ ձմեռային խաղերի անցկացման հարցը: Արդյունքում որոշում է կայացվել Համահայկական 2-րդ ձմեռային խաղերն անցկացնել 2018թ. փետրվարին` Ծաղկաձորում:

В новопостроенном «Олимпаване» Национального олимпийского комитета Армении состоялось заседание Исполкома общественной организации «Всемирный комитет Всеармянских игр».
Во время заседания президент «Всемирного комитета Всеармянских игр» Ишхан Закарян предложил провести 7-е летние Всеармянские игры в Арцахе. Предложение было встречено присутствующими с больщим воодушевлением. «Это станет историческим решением, основой воплощения наших идей. Это решение реально отразит нашу цель – триединство «Армения-Арцах-Спюрк»»,-отметил Закарян.
Члены Исполкома обсудили также проблемы, связанные с организационными работами по проведению Игр в Арцахе, а также варианты их решения.
Вопрос о проведении 7-х летних Всеармянских игр в Арцахе был поставлен на голосование и принят единогласно.
На заседании Исполкома «Всемирного комитета Всеармянских игр» был обсужден также вопрос о проведении 2-х зимних Всеармянских игр. В результате было принято решение о проведении 2-х зимних Всеармянских игр в феврале 2018-го года, в Цахкадзоре.