Օրեր առաջ հայ լեռնադահուկորդներ Աշոտ Կարապետյանը եւ Վազգեն Առաքելյանը Շվեյցարիայում մասնակցեցին աշխարհի առաջնության նախընտրական փուլին: Հայ մարզիկներին եզրափակիչ անցնել չհաջողվեց: Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Հարությունյանը նշում է, որ լեռնադահուկային սպորտում այժմ սերնդափոխություն է կատարվում: Պատանիները նոր սկսում են միջազգային ասպարեզ դուրս գալ.
«Աշխարհի առաջնությունում 137 մասնակցի մեջ մեր տղաները գրավեցին 51-րդ եւ 57-րդ հորիզոնականները: Նրանք նոր սկսում են իրենց միջազգային կարիերան: Մեծերն աստիճանաբար իրենց տեղը զիջում են: Մեր մյուս պատանին` Հարություն Հարությունյանն այդ ընթացքում մասնակցում էր Էրզրումի փառատոնին: Այս ցուցանիշը, իհարկե, մեզ չի բավարարում: Մենք լավ արդյունքներ գրանցել ենք: Հուսանք, որ օլիմպիական խաղերին կունենանք մասնակիցներ»,-նշեց Արթուր Հարությունյանը:
Փետրվարի 27-ին Ծաղկաձորում կմեկնարկի լեռնադահուկային սպորտի միջազգային մրցաշար, որն օլիմպիական վարկանիշային է: Միաժամանակ կընթանա նաեւ Հայաստանի բաց առաջնությունը.
«Մեր լեռնադահուկորդների համար սա լավ հնարավորություն է` սեփական հարկի տակ օլիմպիական միավորներ վաստակելու համար: Հրավիրել ենք աշխարհի գրեթե բոլոր պետություններին: Հիմնականում մեր հարեւան երկրներն են մասնակցում: Հնարավոր է` մարզիկներ ժամանեն նաեւ Ավստրիայից եւ Ֆրանսիայից:
Հայաստանի առաջնությունից հետո մեր լեռնադահուկորդները կմեկնեն Ավստրիա: Այնտեղ կմարզվեն եւ կմասնակցեն վարկանիշային մրցաշարերի: Եթե կարողանան միավորներ հավաքել` իրավունք կստանան մասնակցել նաեւ աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Դահուկավազորդները մի փոքր ավելի ուշ կսկսեն իրենց մարզումները, քանի որ այժմ մասնակցում են աշխարհի առաջնությանը:
Լեռնադահուկային սպորտում շեշտը դրված է Հարություն Հարությունյանի, Աշոտ Կարապետյանի եւ Վազգեն Առաքելյանի վրա: Սակայն չենք անտեսում նաեւ մեր ավագ մարզիկներին:
Դահուկավազքում նույնպես հիմնական շեշտը տղաների վրա է դրված: Կանանցից տեսնենք, թե Կատյա Գալստյանն ինչ արդյունք կունենա աշխարհի առաջնությունում: Դահուկավազքում մի փոքր ֆինանսական խնդիրներ կան, բայց գոնե մեկ-երկու մարզիկ կմասնակցի միջազգային մրցաշարերին»,-ասաց ֆեդերացիայի նախագահը:
Արթուր Հարությունյանը հայտնեց նաեւ, որ դահուկային սպորտի ֆեդերացիաում մի քանի նոր մարզաձեւեր են ընդգրկվել` սնոուբորդ, ֆրիսթայլ եւ արագընթաց վայրէջք: Նպատակը` Հայաստանում ձմեռային մարզաձեւերի մասսայականացումն է.
«Ցանկանում ենք զարգացնել նաեւ օլիմպիական այս մարզաձեւերը: Կապի մեջ ենք արտասահմանում մեր մի քանի հայրենակիցների հետ: Եթե նրանք ցանկանան ելույթ ունենալ Հայաստանի դրոշի ներքո` սիրով կհամագործակցենք: Հայաստանում կան սնոուբորդով զբաղվողներ, բայց դեռ փոքր տարիքի են»,-եզրափակեց Արթուր Հարությունյանը:

Артур Арутюнян: Наши горнолыжники имею возможность завоевать олимпийский рейтинг в родных стенах
На днях армянские горнолыжники Ашот Карапетян и Вазген Аракелян приняли участие в отборочном этапе чемпионата мира в Швейцарии. Нашим спортсменам не удалось выйти финал. Президент Федерации лыжного спорта Армении Артур Арутюнян отмечает, что в горнолыжном спорте сейчас происходит смена поколений. Юные спортсмены только начинают выходить на международную арену.
"На чемпионате мира наши ребята заняли 51-е и 57-е места среди 137 участников. Они только начинают свою международную карьеру. Взрослые постепенно уступают свои позиции. Еще один наш юный спортсмен Арутюн Арутюнян в то время участвовал в олимпийском фестивале в Эрзруме. Нынешние результаты, конечно, нас не устраивают. Надеемся, что на Олимпийских играх будем иметь своих представителей", - отметил Артур Арутюнян.
27 февраля в Цахкадзоре стартует международный турнир, который будет иметь олимпийский рейтинговый статус. Одновременно пройдет и чемпионат Армении.
"Для наших горнолыжников это хорошая возможность завоевать олимпийские баллы в родных стенах. Пригласили спортсменов почти из всех стран мира. В основном участвуют наши географические соседи. Возможно, приедут также спортсмены из Австрии и Франции.
После чемпионата Армении наши горнолыжники отправятся в Австрию. Там они будут тренироваться и примут участие в рейтинговых соревнованиях. Если сможем набрать очки, получим также право участвовать в розыгрыше Кубка мира. Лыжники начнут тренировки чуть позже, поскольку сейчас участвуют в первенстве мира.
В горнолыжном спорте упор делается на Арутюна Арутюняна, Ашота Карапетяна и Вазгена Аракеляна. Однако мы не пренебрегаем также нашими взрослыми спортсменами.
В лыжном спорте основной упор также сделан на ребят. Посмотрим, какой результат на чемпионате мира покажет Катя Галстян. Есть небольшие финансовые проблемы, но хотя бы 1-2 спортсмена выступят на международных соревнованиях", - сказал президент федерации.
Артур Арутюнян также заявил, что в Федерацию лыжного спорта Армении включены несколько новых видов спорта: сноуборд, фристайл и высокоскоростной спуск. Целью является сделать массовыми зимние виды спорта в стране.
"Желаем развивать также другие олимпийские спортивные дисциплины. Мы находимся на связи с несколькими нашими зарубежными соотечественниками. Если они захотят выступать под флагом Армении, с удовольствием будем сотрудничать. В республике есть занимающиеся сноубордом, но они пока слишком молоды", - заключил Артур Арутюнян.