Միհրան Հարությունյան. Պետք է մասնակցեմ Տոկիո 2020-ին
Այս օրերին Երեւանում էր 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, հունահռոմեական ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը:
Անվանի մարզիկը Հայաստան եկել էր անձնական գործերով: Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, հունահռոմեական ըմբշամարտի համակարգող եւ Հայաստանում Միհրան Հարությունյանի անձնական մարզիչ Սամվել Գեւորգյանը ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց, որ Միհրանը մտադիր է ըմբշամարտի մարզադպրոց հիմնել Արցախում: Նա այդ հարցով ավելի վաղ հանդիպել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին: Մարզադպրոցի համար շենք է հատկացվել: Հիմա մնում է սկսել նորոգման եւ կահավորման աշխատանքները:
Օլիմպիական փոխչեմպիոնը, օգտվելով առիթից, ներկա եղավ Հայաստանի առաջնությանը, իսկ երեկ հանդիպում ունեցավ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողների հետ:
Միհրանը չի պատրաստվում լքել ըմբշամարտը՝ իր առջեւ նպատակ դնելով հանդես գալ Տոկիո-2020-ի Օլիմպիական խաղերում: Այս ժամանակահատվածում Ռիո 2016-ի փոխչեմպիոնը դադար է վերցրել, որպեսզի ուժերը փորձի խառը մենամարտերում: Մինչ այդ Հարությունյանը հետվիրահատական վերականգնման փուլում էր՝ հին, չապաքինված վնասվածքը կտրուկ միջամտություն էր պահանջում: Այս պահին մարզիկն իրեն լավ է զգում, իսկ ապագում պատրաստվում է վերսկսել մարզումները մրցագորգում:
«Ես կարող եմ մրցագորգ վերադառնալ, քանի որ լավ մարզավիճակում եմ: Սակայն պայմանագիր ունեմ խառը մենամարտերում հանդես գալու համար եւ պետք է պատրաստվեմ մենամարտին: Ինչ վերաբերում է հնարավոր քաշային կարգին, եթե ոչ 77, ապա՝ 67: 72 կգ քաշային կարգը բացառված է, քանի որ օլիմպիական չէ»,-ասաց Միհրան Հարությունյանը:

В эти дни в Ереване находился серебряный призер Олимпийских игр 2016 года по греко-римской борьбе Мигран Арутюнян.
Известный спортсмен приехал в Армению по собственным делам. Вице-президент Федерации борьбы Армении, координатор греко-римской борьбы и личный тренер Миграна Арутюняна в Армении Самвел Геворгян сказал пресс-службе НОКА, что Мигран намерен основать спортшколу борьбы в Арцахе. Ранее он встретился по этому вопросу с президентом НКР Бако Саакяном. Для спортшколы было выделено здание. Сейчас остается начать ремонтные и отделочные работы.
Известный спортсмен посетил чемпионат страны, а вчера встретился со студентами Американского университета Армении.
Мигран не собирается оставлять борьбу, поставив перед собой цель выступить на Олимпийских играх 2020 года в Токио. На данный период вице-чемпион Рио-2016 взял паузу, чтобы попробовать свои силы в смешанных единоборствах. До этого Арутюнян проходил реабилитационный период после операции – старая незалеченная травма требовала кардинального вмешательства. Сейчас спортсмен чувствует себя хорошо, а в будущем собирается возобновить тренировки на борцовском ковре.
"Я могу вернуться на ковер, поскольку нахожусь в хорошей спортивной форме. Однако у меня есть контракт о выступлении в смешанных единоборствах, и я должен готовиться к поединку. Что касается возможной весовой категории, это может быть если не 77 кг, то 67 кг. Весовая категория 72 кг исключена, так как не является олимпийской", - сказал Мигран Арутюнян.