Հունիսի 21-30-ը Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում կայանալու են Եվրոպական երկրորդ խաղերը:
Խաղերի ծրագրում ընդգրկված է նաև բռնցքամարտը, սակայն այստեղ մարզիկները չեն մասնակցում ուղեգրերով, քանի որ վերջինս խաղերի ծրագրում ընդգրկված է որպես Եվրոպայի առաջնություն: Կազմ ընտրելը մեծ աղմուկ է բարձրացրել բռնցքամարտիկների շրջանում։ Ստեղծված իրավիճակը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ պարզաբանել է ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը։
-Պարո´ն Ռոստոմյան, Խաղերին մասնակցող բռնցքամարտիկների ընտրության շուրջ կրքերը բորբոքված են։ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան մեղադրում է ՀԱՕԿ-ին կազմ որոշելու և մարզիչներին պարտադրելու մեջ։
- Նախ ասեմ, որ Խաղերին մարզիկներին հավատարմագրելու և հայտերը ներկայացնելու բացառիկ իրավունքը պատկանում է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեին: Հաշվի առնելով հայկական բռնցքամարտում տեղի ունեցած ոչ լեգիտիմ գործընթացները և այն, որ ՀԱՕԿ-ը պաշտոնապես չի ճանաչում Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան՝ գտնելով, որ վերջինիս նախագահի ընտրությունը խախտումներով է եղել, ինչի հետևանքով էլ դադարեցվել է վերջինիս անդամակցությունը ՀԱՕԿ-ին, Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի՝ վերոնշյալ հայտարարությունը կարելի է հեշտությամբ որակել որպես դիլետանտական: Այնուամենայնիվ, ելնելով Հայաստանի Հանրապետության շահերից՝ երկիրը միջազգային արենաներում լավագույնս ներկայացնելու մղումով, Եվրոպական խաղերին մեկնող Հայաստանի հավաքականի կազմը որոշելու համար ՀԱՕԿ-ը հրավիրել էր հանդիպում՝ երկու ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ էլ, որպեսզի նրանք ներկայացնեն իրենց թեկնածուներին և, ընդհանուր հայտարարի գալով, կազմ հայտարարեն։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու ֆեդերացիաների տված հայտացուցակները և որոշվել է, որ յուրաքանչյուր ֆեդերացիա ներկայացնող լավագույն 5 բռնցքամարտիկները պետք է ընդգրկվեն Մինսկ մեկնող ընտրանու կազմում:
-ՀԲՖ-ն հայտարարություն է տարածել, որ քննարկմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի 1-ին տեղակալ, նախարարի պարտականությունները կատարող Գաբրիել Ղազարյանը։ Ճի՞շտ է այդ պնդումը։
-Ո՛չ։ ՀԲՖ-ն կրկին իր ամպլուայի մեջ է՝ ներկայացնելով մտացածինը իրականի փոխարեն: Մայիսի 20-ին Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեում կայացած հանդիպմանը ինձնից բացի մասնակացել են ՀԱՕԿ սպորտի վարչության պետ Գագիկ Բոլշիկյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության բռնցքամարտի պատասխանատու Թաթուլ Հովհաննիսյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալի խորհրդական Արման Հարությունյանը, բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռուդիկ Մկրտչյանը, երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, մարզիչներ Ռաֆիկ Մեհրաբյանը և Ռոբերտ Պետրոսյանը:
-ՀԲՖ-ն հայտարարել է, որ մյուս ֆեդերացիայից հայտավորված մարզիկները չեն մասնակցել Հայաստանի առաջնությանը և նրանք հավաքականի անդամներ չեն, ուստի իրավունք չունեն մասնակցելու Խաղերին։
-Մեկ ճշտող լրացում՝ ոչ թե չեն մասնակցել, այլ նրանց չեն թողել մասնակցել: Այո՛, առաջարկվել է, մարզիչը պնդել է, որ տղաներն ընդգրկվեն հավաքականում, քանզի ուժեղ, պինդ տղաներ են և արժանի են լինել հավաքականի կազմում: Սակայն անմիջապես երեկոյան մարզիչը բջջային հաղորդագրություն է ուղարկել, որ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան արգելել է մարզիկներին ընդգրկվել հավաքականի կազմում, կամ էլ պիտի կրկին գան ու նույն փաստաթուղթը ստորագրեն: Բջջային հաղորդագրությունը ես, իհարկե, պահպանել եմ: Տղաները անցել են բոլոր ուսումնամարզական գործընթացները: Յուրաքանչյուրը Ա-դասի երեք մրցման է մասնակցել: Սա լիովին բավարար է նրանց հավաքականի կազմում ընդգրկելու հնարավորության համար:
-Մարզիկները ասուլիսի ժամանակ հայտարարել են, որ կբոյկոտեն Խաղերը։ Այս մասին ի՞նչ կասեք։
-Մարզիկներին հորդորում եմ, խորհուրդ եմ տալիս զբաղվել միայն և միայն իրենց գործով՝ սպորտով: Նրանք ոչ թե ֆեդերացիա են ներկայացնում, այլ երկիր՝ Հայաստանի Հանրապետությունը: Հարգելի՛ մարզիկներ և մարզիչներ, մի՛ տրվեք սադրանքների, դա ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է: Ինչ-որ տեղ ես կիսում եմ նրանց մտահոգությունը, սակայն այս իրավիճակի համար պատասխանատուն ոչ թե ՀԱՕԿ-ն է կամ անձամբ ես, այլ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի օրինազանց նախագահը, ով նույնիսկ նպատակահարմար չի գտել այստեղ լինել: Իրավիճակը սրման է տանում միայն ՀԲՖ-ի ոչ լեգիտիմ, կեղծ նախագահը: Վերջիվերջո, ՀԱՕԿ-ը իր տարիների աշխատանքով ապացուցել է, որ իր համար առաջնայինը սպորտն է, այլ ոչ թե` ֆեդերացիաները՝ տվյալ դեպքում բռնցքամարտը:
-Կազմը, այնուամենայնիվ, որոշվե՞լ է։
-Այո՛, հայտերն արդեն ուղարկված են։ Երկրորդ Եվրոպական խաղերին Հայաստանը կներկայանա հետևյալ կազմով.
Արթուր Հովհաննիսյան (49 կգ), Բարեղամ Հարությունյան (52 կգ), Ժիրայր Սարգսյան (56 կգ), Կարեն Տոնականյան/Հրայր Շահվերդյան (60 կգ), Հովհաննես Բաչկով (64 կգ), Գուրգեն Մադոյան (69 կգ), Արման Դարչինյան (75 կգ), Գոռ Ներսեսյան (81 կգ), Հենրիկ Սարգսյան (91 կգ), Գուրգեն Հովհաննիսյան (+91 կգ): 51 կգ քաշային Անուշ Գրիգորյանը խաղերին մասնակցում է անվանական հրավերով: Մրցատեղի կմեկնեն բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռուդիկ Մկրտչյանը և մարզիչներ Ռաֆիկ Մեհրաբյանն ու Ռոբերտ Պետրոսյանը:

В программу Игр включен также бокс, но здесь спортсмены не участвуют по путевкам, поскольку бокс включен в программу Игр как чемпионат Европы. Выбор состава вызвал много шума среди боксеров. Генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян разъяснил сложившуюся ситуацию в беседе с пресс-службой НОК Армении.
-Господин Ростомян, вокруг выбора боксеров для участия в Играх кипят страсти. Федерация бокса Армении обвиняет НОК Армении в принуждении тренеров в вопросе определения состава сборной.
-Прежде всего, я хотел бы сказать, что исключительное право аккредитации и представления заявок спортсменов на Игры принадлежит Национальному олимпийскому комитету Армении. Принимая во внимание имеющие место нелигитимные процессы в армянском боксе и то, что НОК Армении официально не признает федерацию бокса Армении, считая, что избрание ее президента прошло с нарушениями, в результате чего было приостановлено членство федерации в НОК Армении, вышеуказанное заявление можно считать дилетантским. Тем не менее, исходя из интересов Республики Армения - представить страну на международных аренах наилучшим образом, для определения состава сборной Армении, которая отправится на Европейские игры, НОК Армении организовал встречу с представителями двух федераций, чтобы они представили своих кандидатов и объявили согласованный состав. Во время встречи были обсуждены списки, предоставленные двумя федерациями, и было решено, что по пять лучших боксеров из каждой федерации отправятся в Минск.
-ФБА распространила заявление о том, что на обсуждении присутствовал также первый заместитель министра спорта и по делам молодежи РА, исполняющий обязанности министра Габриэль Казарян. Это правда?
-Нет. ФБА снова в своем амплуа, выдает желаемое за действительное. На встрече, состоявшейся в Национальном олимпийском комитете Армении 20-го мая, кроме меня, присутствовали: начальник управления спорта НОК Армении Гагик Большикян, ответственный по боксу Министерства спорта и по делам молодежи РА Татул Оганесян, советник заместителя министра спорта и по делам молодежи РА Арман Арутюнян, главный тренер сборной по боксу Рудик Мкртчян, старший тренер молодежной сборной Карен Агамалян, тренеры Рафик Меграбян и Роберт Петросян.
- ФБА заявила, что спортсмены, заявленные другой федерацией, не участвовали в чемпионате Армении и не являются членами сборной, поэтому они не имеют права участвовать в Играх.
- Одно уточнение, не они не принимали участия, а им не разрешили участвовать. Да, было предложено, тренер настаивал на том, чтобы ребята были включены в сборную, потому что они сильные, крепкие и заслуживают того, чтобы быть в составе сборной. Однако вечером тренер прислал мобильное сообщение о том, что Федерация бокса Армении запретила включить спортсменов в состав сборной, или они должны снова прийти и подписать тот же документ. Конечно, я сохранил мобильное сообщение. Ребята прошли все учебно-тренировочные процессы. Каждый из них участвовал в трех соревнованиях класса А. Этого достаточно, чтобы включить их в состав сборной.
- Во время пресс-конференции спортсмены заявили, что будут бойкотировать Игры. Что вы можете сказать по этому поводу?
- Я призываю спортсменов, советую им заниматься только спортом. Они представляют не федерацию, а страну, Республику Армению. Уважаемые спортсмены и тренеры, не поддавайтесь на провокации, это дорога в никуда. В какой-то степени я разделяю их озабоченность, однако ответственным за эту ситуацию является не НОК Армении или лично я, а незаконный президент Федерации бокса Армении, который даже не счел целесообразным находиться здесь. В конце концов, НОК Армении доказал годами своей работы, что первостепенным для него является спорт, а не федерации, в данном случае бокса.
- Состав, тем не менее, решен?
- Да, заявки уже отправлены. На вторых Европейских играх Армения будет представлена в следующем составе:
Артур Оганесян (49 кг), Барегам Арутюнян (52 кг), Жирайр Саргсян (56 кг), Карен Тонаканян/Грайр Шахвердян (60 кг), Оганес Бачков (64 кг), Гурген Мадоян (69 кг), Арман Дарчинян (75 кг), Гор Нерсесян (81 кг), Генрих Саргсян (91 кг) и Гурген Оганесян (+91 кг). Ануш Григорян (51 кг) участвует в Играх по именному приглашению. На соревнования отправятся также: главный тренер сборной Армении по боксу Рудик Мкртчян, тренеры Рафик Меграбян и Роберт Петросян.