«Մոսկվա» կինոթատրոնի դահլիճում նոյեմբերի 28-ին տեղի ունեցավ օլիմպիական չեմպիոն, բռնցքամարտի Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Վլադիմիր Ենգիբարյանի անվան Օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի հիմնադրման 60-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումը, որին մասնակցում էին ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանը, ՀԱՕԿ նախագահի խորհրդական Արմեն Գրիգորյանը, անվանի բռնցքամարտիկներ, մարզիկներ և մարզիչներ։ Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը.
«Այս դպրոցը մեծ դերակատարում է ունեցել ոչ միայն սպորտային առումով։ Այս դպրոցից են դուրս եկել բազմաթիվ պետական և քաղաքական գործիչներ, որոնք բարձր են պահել Հայաստանի պատիվը։ Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նոր սերնդին մաղթել, որ այս տարիների ընթացքում ստեղծածը պահպանվի, մարզաձևը զարգանա դպրոցում և արժանի լինի Վլադիմիր Ենգիբարյանի անվանը։ Լիահույս եմ, որ Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերում կունենանք նոր Վլադիմիր Ենգիբարյան»,- ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը։
Դպրոցի տնօրեն Սամվել Գասպարյանը ՀԱՕԿ-ի կողմից պարգևատրվեց օլիմպիական շղթայով: Վլադիմիր Ենգիբարյան ոսկե մեդալով պարգևատրվեցին բռնցքամարտի աշխարհի մի շարք ներկայացուցիչներ։
Վլադիմիր Ենգիբարյանի անվան օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի հիմնադրամն 60-ամյակի հուշամեդալով պարգևատրվեցին նաև ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, ՀԱՕԿ նախագահի խորհրդական Արմեն Գրիգորյանը և մարզաշխարհի այլ ներկայացուցիչներ։

Состоялось мероприятие, посвященное 60-летию основания спортшколы имени Владимира Енгибаряна
28-го ноября в зале кинотеатра «Москва» состоялось торжественное мероприятие, посвященное 60-летию основания олимпийской детско-юношеской спортшколы имени олимпийского чемпиона, трехкратного чемпиона Европы по боксу Владимира Енгибаряна, в котором приняли участие министр ОНКС Араик Арутюнян, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян, заместитель министра ОНКС Геворг Лорецян, советник президента НОК Армении Армен Григорян, известные боксеры, спортсмены и тренеры. Во время мероприятия с приветственной речью выступил генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян.
«Эта школа сыграла большую роль не только в спорте. Из этой школы вышли многочисленные государственные и политические деятели, которые высоко держат честь Армении. Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы пожелать новому поколению сохранить то, что было создано за эти годы, чтобы этот вид спорта развивался в школе и был достоен имени Владимира Енгибаряна. Я очень надеюсь, что на Олимпийских играх в Токио у нас будет новый Владимир Енгибарян», - сказал Грачья Ростомян.
Директор школы Самвел Гаспарян был награжден НОК Армении олимпийской цепочкой. Золотой медалью Владимира Енгибаряна был награжден ряд представителей мира бокса.
Памятными медалями, посвященными 60-летию основания олимпийской детско-юношеской спортшколы имени Владимира Енгибаряна, были награждены: президент НОК Армении Гагик Царукян, министр ОНКС Араик Арутюнян, генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян, советник президента НОК Армении Армен Григорян и другие представители спортивного мира.